Kādu baseinu izvēlēties

Mūsdienās piedāvātais baseinu klāsts ir ļoti plašs un cilvēkam, kurš nav speciālists šajā jomā, ir diezgan sarežģīti izvērtēt, kāds baseins būtu viņa apstākļiem un prasībām atbilstošākais. Kāds būtu pareizais baseinu aprīkojums un apdares materiāli. Lai palīdzētu Jums izvēlēties sev optimālo risinājumu, pastāstīšu  par dažādu baseinu priekšocībām un trūkumiem, sākot ar populārākajiem veidiem un beidzot ar tiem, kurus izvēlas  retāk.

Raksturojums: Vidējas ierīkošanas izmaksas. Iespējams izveidot gan pārplūdes, gan skimeru ūdens virsmas nosūkšanas variantu peldbaseinus. Baseina čaula tiek izgatavota no parasta betona (b20) un nav nepieciešamas hidroizolējošas piedevas, hidroizolācijas un apdares materiāla funkcijas veic PVC follija. Tas ir iespējams gan ārā, gan iekštelpās. Gan virs zemes, gan zemē iegremdēti baseini. PVC plēve ir pielietojama  visos gadījumos. Šāda tipa baseins kalpos Jums vairākus desmitus gadu.

Plusi: Neierobežotas formas un dziļumi, iespēja izbetonēt jebkuras formas pakāpienus un citus atraktīvus elementus. Iespējami gan virszemes, gan iegremdātie varianti. PVC apdares materiāls ir viegli kopjams. Apdares materiāls ALKORPLAN 2000, 3000 ir 1,5mm biezs ar armējumu vidusslānī un ir praktiski nesaplēšams. Materiāls ir pārklāts ar akrila aizsargslāni, kas stipri kavē aļģu pieaugšanu un atvieglo tīrīšanu pēc ziemas (āra baseiniem). Šim apdares veidam ir  daudzu gadu (sākot no 10) garantija. Uz šī materiāla iespējamas arī citas krāsas aplikācijas(piem. Viesu nama vai viesnīcas logo).

Mīnusi: Āra baseinus vēlams betonēt, kad gaisa temperatūra nav zemāka par -10 grādiem. Augsti gruntsūdeņi var traucēt ekspluatāciju, kā arī ierīkošanu.

Tērauda korpusu baseini

Raksturojums: Vidējas vai zemas ierīkošanas izmaksas. Iespējams tikai skimeru ūdens virsmas nosūkšanas princips. Ātri uzstādāms un ekspluatācijā nododams baseins. Baseina korpuss ir izgatavots no galvanizēta un pretkorozijas apstrādi izgājuša tērauda. Ir pieejami apaļi, ovāli vai astotnieka formas baseini. Bortu augstumi ir standarta- 0,9m; 1,2m; 1,5m. Kā hidroizolācijas un apdares materiāls kalpo PVC vai Vinila maiss, kas atbilst baseina izmēriem. Tas ir bez armatūras, parasti 0,75mm biezs. Baseinus iespējams uzstādīt virs zemes, daļēji iegremdētus vai pilnībā iegremdētus zemē.

Plusi: Ātra uzstādīšana. Zemākas sagatavošanas izmaksas. Nav jādomā par formām un izmēriem. Nav nepieciešami papildus apdares materiāli.

Mīnusi: Ierobežotas formas un dziļumi. Hidroizolācijas materiāls ekspluatācijas gaitā jāuzmana- viegli sabojājams(parasti 0,75mm biezs). Nav pārklāts ar aizsargslāni, pēc ziemas kārtīgi jāmazgā. Baseina korpuss korodē vietām, pēc ilgākas ekspluatācijas (7-10 gadi). Pie baseina uzstādīšanas jāveic pamatnes betonēšana vai smilšu klājuma blietēšana. Augsti gruntsūdeņi var traucēt ekspluatāciju, kā arī ierīkošanu.

Gatavi stiklšķiedras baseini

Raksturojums: Vidējas vai zemas ierīkošanas izmaksas. Iespējami gan skimeru, gan pārplūdes varianti. Gatava baseina čaula Jūsu izvēlētā krāsā. Līdzīgi kā mazie melnie dārza dīķīši no plastmasas. Izrokat bedri, ieliekat baseinu, savienojat to ar filtrācijas aprīkojumu un aizberat   atlikušo baseina būvbedri. Baseins gatavs.

Plusi: Ātra uzstādīšana, 100% hidroizolācija, baseina iekšējā virsma viegli mazgājama un kopjama. Ekspluatācijas laikā drošs pret gruntsūdeņu ietekmi. Ja baseins būs apsildāms, siltum izolēšanu iespējams veikt pirms uzstādīšanas, to no ārpuses appūšot ar poliuretāna putām. Viegli kopjams. Nav nepieciešami papildus apdares materiāli.

Mīnusi: Ierobežotas formas un dziļumi. Aizberot būvbedres atlikušo daļu vienlaicīgi ir jāpilda arī ūdens. Ja būvbedres atlikusī daļa  netiek aizpildīta ar sauso betonu, baseina iztukšošanas gadījumā tas var tikt deformēts zemes ārējā spiediena ietekmē. Ar laiku var sākt balēt UV staru vai stipru dezinfekcijas līdzekļu ietekmē. Pie neprecīzas ražošanas tehnoloģiju ievērošanas iespējama burbuļu vai plaisu rašanās  uz iekšējās virsmas. Augsti gruntsūdeņi iztukšotu baseinu var izcelt no vietas. Pirms pasūtīt 6x12 metru lielu baseinu, padomājiet, vai smagā autotehnika, kas to piegādās, var piekļūt Jūsu izvēlētajai vietai. Baseins ir smags.

Polipropilēna baseini

Raksturojums: Vidējas vai zemas ierīkošanas izmaksas. Iespējami gan skimeru, gan pārplūdes varianti. Gatava baseina čaula Jūsu izvēlētā krāsā. Līdzīgi kā stiklšķiedras baseini, vienīgi šeit vēl var pasūtīt iekausēt pakāpienus vai ko citu. No tā paša materiāla iespējams izgatavot arī pārplūdes tvertni pārplūdes tipa baseiniem. Pēc klienta vēlēšanās iespējams pasūtīt arī nestandarta formas.

Plusi: Ātra uzstādīšana, 100% hidroizolācija, baseina iekšējā virsma viegli mazgājama un kopjama. Ekspluatācijas laikā drošs pret gruntsūdeņu ietekmi. Ja baseins būs apsildāms, siltum izolēšanu iespējams veikt pirms uzstādīšanas. Viegli kopjams. Nav nepieciešami papildus apdares materiāli.

Mīnusi: Aizberot būvbedres atlikušo daļu vienlaicīgi ir jāpilda arī ūdens. Ja būvbedres atlikusī daļa  netiek aizpildīta ar sauso betonu, baseina iztukšošanas gadījumā tas var tikt deformēts zemes ārējā spiediena ietekmē. Ja baseins tiek deformēts no iekšpuses (sasalstot ūdenim bez ledus izplešanās kompensatoriem) vai no ārpuses, iespējami šuvju plīsumi. Atmosfēras un UV staru ietekme ar laiku var bojāt krāsu un virsmas kvalitāti.

Betonēti baseini ar flīžu apdari

Raksturojums: Augstas ierīkošanas izmaksas. Neierobežotas formas un izmēri. Plašas iespējas  variēt ar mozaīkas flīžu krāsu gammām. Ja galvenais nosacījums ir vizuālais izskats, tad šis ir Jūsu baseina tips.

Plusi: Iespēja ļaut vaļu fantāzijai un izveidot baseinu ar visdažādākajām krāsu pārejām, zīmējumiem (ir pieejami dažādi gatavi attēlu varianti piemeklējami pēc kataloga) un formām. Ja baseins pareizi uzbūvēts, tas kalpos Jums daudzus gadu desmitus bez jebkādām apdares materiāla izmaiņām vai bojājumiem.

Mīnusi: Hidroizolācija, sarežģītāka betonēšana. Visas funkcionālās detaļas vēlams stiprināt veidņos pirms betonēšanas. Risks, ka ekspluatācijas slodžu rezultātā var sēsties grunts un baseina hidroizolācijā var rasties mikroplaisas, pa kurām iespējama ūdens noplūde  un tālāka baseina konstrukcijas bojāšanās. Nepieciešama periodiska flīžu šuvju pretaļģu apstrāde.

Koka konstrukcijas baseini ar PVC apdari

Raksturojums: Ātri uzstādāma un viegli transportējama baseina konstrukcija.

Montāžu iespējams veikt pašu spēkiem vadoties pēc instrukcijas.

Plusi: Ātra uzstādīšana. PVC apdare un hidroizolācija (1,5mm, vai 0,75 mm).

Apdares materiāla īpašības plašāk aprakstītas pie betonētiem baseiniem ar PVC apdari un tērauda baseiniem. Novietošanas vietu vēlams betonēt vai izveidot no cita , stingra , mitrumizturīga materiāla..

Mīnusi:  Maza formu un dziļumu izvēle. Iespējama tikai virszemes montāža un skimeru ūdens nosūkšanas variants. Baseina nesošā konstrukcija ir no koka un tas tiek pakļauts atmosfēras ietekmei.  Dažādās atmosfēras  temperatūras maiņu situācijās starp PVC plēvi un konstrukciju var kondensēties mitrums, kas kokam par labu nenāks.

Lielveikalos nopērkamos "baseinus" šeit nepieminēšu, jo daudzus no tiem vispār grūti nosaukt par baseiniem nepietiekamā filtrācijas aprīkojuma un apgrūtinātās ķīmijas dozēšanas dēļ. Pie tam, bieži vien "baseina" pircējs pat netiek painformēts, ka baseinam būs nepieciešams arī filtrācijas aprīkojums un ūdens ķīmiskā apstrāde (dezinfekcija, pH līmeņa korekcija, pretaļģu apstrāde, utt.). Ļaudis sapērkas šos produktus, ielaiž ūdeni, apmēram nedēļu priecājas un peldina bērnus, bet tad, kad ūdens kļūst zaļš un no baseina puses atskan varžu kurkstoņa- zvana uz kādu no baseinu firmām un prasa : A ko man tagad darīt?

Nāk prātā vārdi, ko teica mans labs paziņa: Nav baseina- nav problēmu, ir baseins- ir problēmas.

(ja šī frāze nav likusi Jums pārdomāt, tad lasiet tālāk!)

Īsumā par aprīkojumu.

Filtri

Baseina ūdens filtrācijai visefektīgāk ir izmantot kvarca smilšu filtrus. Tie ir viegli apkalpojami un nav nepieciešama bieža filtrējošā elementa maiņa (reizi 2 gados publiskajiem baseiniem un reizi 5-8 gados privātiem). Filtri ir dažādu modifikāciju un veidu, tādēļ to piemeklēšanu Jūsu vajadzībām labāk uzticēt speciālistiem.

Filtrācijas sūkņi

Peldbaseina filtrācijas sūkņi atšķiras no citiem ar to, ka ir aprīkoti ar īpašu priekšfiltru (kā agrāk teica- matu ķērāju). Priekšfiltrs ir nepieciešams lai pasargātu sūkni no gružu un arī matu iekļūšanas turbīnā.  Arī filtrācijas sūkņu izvēli labāk atstāt speciālistu ziņā. Sūkņu un filtru parametri tiek aprēķināti ņemot vērā baseinu veidus, tilpumus, pielietojumu un tā tālāk.

Recirkulācija

Baseina ūdens cirkulācijai nepieciešamais aprīkojums- ūdens virsmas nosūcēji (skimeri), ieplūdes sprauslas, drenes un citas detaļas mūsdienās ir piejamas dažādos izpildījumos. Betonētiem baseiniem tas viss tiek iebetonēts baseina sienās un grīdā. Gatavajiem baseiniem pieskrūvēts no ārpuses. Populārākais un lētākais variants ir detaļas no baltas ABS plastmasas. Ja gribas piešķirt baseinam ekskluzīvāku skatu, var izmantot nerūsējošā tērauda detaļas un apdares elementus.

Sildīšana

Peldbaseina ūdens  sildīšanu parasti veic vai nu ar siltuma apmaiņas bloku, elektrisko sildītāju, vai siltumsūkņa (gaiss/ūdens) palīdzību. Ja mājā ir apkures katls, un ir iespējams izveidot atsevišķu siltumnesēja loku no katla, tad izvēlieties siltummaini. Tas ekspluatācijā ir viens no ekonomiskākajiem apsildes veidiem. Ja apkures katla nav, tad ir divas iespējas.  likt elektrisko sildītāju vai siltumsūkni. Siltumsūknis ir reāli efektīvs vasarā. Ideāls pielietojuma variants vai nu vasarā lietojamam āra baseinam, vai iekštelpas baseinam kur siltumnesēja piegāde ir pieejama tikai apkures sezonas laikā.Iedomājieties tikai- ar 2 kW elektroenerģijas patēriņu Jūs iegūstat 12 kW siltumenerģijas jaudu !  Var arī saules kolektoru, bet mūsu klimatiskajos astākļos tas mēdz būt neefektīvs (pielietojams tikai vasarā).

Papildus aprīkojums

Peldbaseinus iespējams aprīkot arī ar visdažādākajām masāžas iekārtām, kaskādēm, pretstraumēm un atraktīviem elementiem, zemūdens apgaismojumu - gan ierastajām 300W spuldzēm, gan mūsdienīgiem LED daudzkrāsu vai baltas gaismas prožektoriem.

Baseinu pārklāji

Tie ir nepieciešami, lai pasargātu āra baseinus no piesārņojuma (lapām, putekļiem, utt.) un kavētu ūdens atdzišanu diennakts vēsajās stundās. Savukārt iekštelpu baseiniem tie ir noderīgi, lai mazinātu ūdens iztvaikošanu baseina telpā kad baseins netiek lietots. Lētākais un vienkāršākais variants ir peldošais pārklājs no polietilēna ar vienkāršu saritināšanas iekārtu no alumīnija. Ja mājās ir mazi bērni, tad drošības nolūkos ir vērts iztērēt vairāk naudas un uzstādīt žalūzijveida pārklāju. Bērns tam cauri neizkritīs un paliks virs ūdens.

Bīdāmie jumti

Lai pagarinātu peldēšanas sezonu par vairākiem mēnešiem āra baseiniem, iesakām izmantot bīdāmās alumīnija / polikarbonāta jumtu konstrukcijas. Vasarā, kad laiks ir saulains, baseina jumtu var nobīdīt baseina galā un lietot baseinu atvērtā veidā. Savukārt, ja laiks ir slikts vai kļūst vēsāks - vienkārši paslēpiet baseinu zem jumta un turpiniet baudīt peldbaseina sniegtās izjūtas.

Ķīmiskā apstrāde

Ja esat nolēmuši iegādāties baseinu, rēķinieties ar to, ka būs jāveic arī baseina ūdens ķīmiskā apstrāde. Jebkuram baseinam, lielam vai mazam, ja vien esat nolēmis tajā peldēt, ir jāveic ūdens dezinfekcija, lai tajā nevairotos baktērijas un mikroorganismi. Jāpievieno pretaļģu līdzekļi, lai ūdens nekļūtu zaļš. Jākoriģē ūdens pH līmenis jeb skābju sārmu līdzsvars. Tirgū piedāvātais ūdens apstrādes līdzekļu klāsts ir  ļoti plašs, tādēļ šeit par to sīkāk nestāstīšu. Ūdens ķīmiskā apstrāde nav nekas sarežģīts, baseinu aprīkojums tam ir paredzēts. Nepieciešamās ķīmijas dozēšanu var veikt manuāli, pievienojot vajadzīgos līdzekļus baseina ūdenim. Var uzstādīt arī automātiskās ķīmijas dozēšanas iekārtas, kas veiks šo darbu Jūsu vietā.

Apdares un hidroizolācijas materiāli

Par apdares materiāliem varu teikt sekojošo: iepriekšējo 10 - 15 gadu laikā ir pierādījies, ka vispateicīgākais no apdares materiāliem ir PVC plēve (membrāna, follija, kā nu kurš sauc). Tā ir 1,5mm bieza plēve, kas veic apdares materiāla un hidroizolācijas funkcijas. Vidusslānī ir iestrādāts izturīgs armējums, kas padara materiālu izturīgu pret plīšanu. Materiāls baseinā tiek ieklāts uz vietas, piegriezts pēc baseina formas un izmēriem. Stiprināts pie borta tas tiek tikai pa augšējo perimetru. Šuves sakausē ar karsta gaisa strūklu un pārhermetizē atizē ar ķīmiski šķidrinātu tādas pašas krāsas PVC. Sakausēts baseins ir līdzīgs maisam, kas ir ielikts Jūsu baseina konstrukcijā. Ielejot baseinā ūdeni, PVC plēve pati ieņem savu vietu, ūdens to nostiepj un piespiež. Tā nekur netiek līmēta. PVC plēve ir pieejama vairākos vienkrāsainos veidos, kā arī vairākkrāsu mozaikas flīžu imitācija, marmora faktūras imitācija utt. PVC plēves virskārta ir klāta ar akrila aizsargslāni, kas kavē aļģu pieaugšanu. Tas ir noturīgs pret salu, ultravioleto starojumu un atmosfēras ietekmi.

Ja galvenais faktors baseina apdares materiāla izvēlē ir vizuālais efekts, tad varat izvēlēties arī mozaīkas flīzes. Veicot šadu izvēli, jāņem vērā, ka būs jāizmanto betons ar hidro piedevām, jāveic betona hidroizolācijas darbi. Lai nodrošinātos pret iespējamo mikroplaisu rasšanos nākotnē, vēlams pastiprināts betona konstrukcijas stiegrojums. Būs jāveic regulāra baseina flīžu šuvju pretaļģu apstrāde, ko var izdarīt tikai pilnībā iztukšojot baseinu.

 

Šajā video ir apskatāma tikai neliela daļa no mūsu realizētajiem projektiem: 

 

Ceru, ka šī informācija būs Jums noderīga un palīdzēs veikt pareizo izvēli.
Ar cieņu Uldis Lielpēteris
SIA "Latgales baseini"